Pátek, 2 prosince, 2022
magazin

Popírači Covidu-19 jsou i mezi inteligencí

Očkování proti onemocnění Covid-19 v Košicích
Bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster absolvoval 27. prosince očkování proti koronavirus jako jeden z prvních Slováků v Univerzitní nemocnici L. Pasteura v Košicích.

S odstupem několika dní svůj názor na bezpečnost vakcíny nezměnil. Tu považuje za jedinou možnost, jak vrátit život do normálu. Odpůrcům 86-letý bývalý politik odkazuje, aby si prohlédli záběry nemocnic přeplněných umírajícími a masové hroby během 1. vlny pandemie na Apeninském poloostrově. Politikům vyčítá, že rozdělují společnost a zvyšují napětí.

Jak se cítíte po vakcinaci s odstupem několika dní? Nastaly nějaké zdravotní komplikace?

  • Všechno je v pořádku. Po očkování se u mě neprojevily žádné negativní účinky vakcíny. Ani jen zarudnutí v místě vpichu. Cítím se dobře. Dělám si vše tak, jako předtím.

Příjezd vakcíny doprovázejí paradoxně obavy části společnosti. Měli jste je i vy?

  • Lidé se bojí, že vakcína byla vyvinuta za velmi krátký čas. Podle mě si myslí, že nebyla odzkoušena na dostatečném počtu lidí. Doufám, že když veřejnost uvidí, že očkování nezpůsobilo zásadnější zdravotní komplikace, nemusí mít obavu ani oni. Já jsem tento strach neměl.

V životě jsem byl očkován už x-krát. Souviselo to hlavně s mými cestami do zahraničí, například do brazilské džungle. Myslím, že je třeba věřit i této vakcíně, kterou připravili špičkoví němečtí a američtí vědci. Pokud chceme, aby se život vrátil do normálu, očkování je jediná možnost, jak s tímto onemocněním bojovat a vyhrát.

Existuje však skupina lidí, která si myslí opak. Co byste vzkázala jim?

  • Aby si prohlédli záběry například z Itálie, které bylo zasaženo v první vlně koronavirus. Nemocnice plné umírajících a masové hroby. Ty si nikdo nevymyslel. Také by si měli tito lidé uvědomit, že pokud se nedá očkovat dostatečný počet obyvatel, nebude to mít žádný efekt – onemocnění se nezbavíme.

Mladí lidé to možná až tak naléhavě nepociťují, protože většina z nich má jen lehký průběh onemocnění. Avšak virus roznášejí i oni. Doplatit na to mohou hlavně starší ročníky, u nichž je úmrtnost mnohem vyšší. Odpovědnost je na každém z nás.

PR články

Další články autora