Pátek, 2 prosince, 2022
magazin

Krizový rok přepsal rekordy a ničil finančníků

Vybrali jsme 10 top událostí.

Když se začínal rok 2020, ani nejlepší ekonomičtí prognostici netušili, co přinese. Někteří sice předpovídali hospodářskou krizi globálních rozměrů, neboť podle nich byla na spadnutí, mýlili se však v tom, co ji spustí.

I na lednovém zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu se hovořilo zejména o klimatické krizi. Mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová opět pokárala politických lídrů za jejich nečinnost, za což sice sklidila potlesk, ale největší výzvu v dějinách lidstva zanedlouho vystřídala zcela jiná superstar.

Nový koronavirus, který z čínského Wu-chan v průběhu ledna až března expandoval do celého světa včetně Slovenska, je v podstatě také důsledkem klimatické krize, respektive vztahu lidí k životnímu prostředí a nadměrného využívání přírodních zdrojů.

No pod top události, které rok 2020 přinesl do Slovenské ekonomických a businessového sfér, se nepodepsala pouze pandemie Covidu-19. Některé má na svědomí i nový vítr v české státní správě a politických okovů zbavená policie.

  1. Akce letí dolů (únor až březen 2020)

Na finančních trzích vypukla panika. V důsledku mohutných výprodejů klíčové burzovní indexy v průběhu pár dní ztratily desítky procent. Pocítili to i statisíce Slovenská střadatelů ve druhém důchodovém pilíři.

Například jen během „černého pondělí“ 9. března zaznamenaly evropské i americké akcie nejhorší propad od finanční krize v letech 2008/2009.

V dalších měsících se akce znovu posílily a jarní ztráty vymazali. Na takzvaném medvědím trhu se dalo solidní vydělat, laičtí investoři udělali nejlépe, pokud se svým portfoliem nedělali nic.

PR články

Další články autora