Čtvrtek, 28 března, 2024
magazin

Jak hospodařit s penězi v páru?

Peníze jsou tématem, které dokáže dva lidi rozdělit. I proto je řadíme mezi choulostivá témata a možná proto se o nich ve vztazích příliš nemluví. Pokud však jeden u druhého neví, jestli je pro něj dostatečnou podporou a finanční oporou, může partnerství právě na tomto ztroskotat. Tím, že o penězích budete mluvit a budete se učit s nimi hospodařit, se vyhnete nehezkým scénářům budoucnosti.

Společné hospodaření s penězi není jednoduché

Už na začátku naší snahy o společné hospodaření s penězi si musíme uvědomit, že to není jednoduchý úkol. Naopak se jedná o úkol poměrně složitý, který může jít ruku v ruce s nepochopením. Připravte se na to, že učiníte kompromisy. Vztah ostatně o kompromisech je a tato nutnost se dotýká i hospodaření s financemi.

V případě, že jste s tímto srovnaní, máte několik možností, jak položit základy a následně také efektivně hospodařit s penězi v rodinné či partnerské kase.

Jednou z možností, jak cíl splnit, je založení společného účtu. To je ostatně jedna z prvních věcí, která pár napadne, když přijde řeč na peníze. Tato cesta ale není pro každého. Zejména se nejedná o vhodný směr pro ty, kteří zatím nejsou sezdaní a kteří žijí pořád ještě „na hromádce“. V manželství k financím totiž přistupujeme jinak než v partnerství.

V té nadcházející a více závaznější fázi chceme mít přehled o množství společných peněz a o tom, jestli si můžeme dovolit tu nebo onu věc či zážitek, aniž bychom tím ovlivnili splátku hypotéky nebo jinou povinnost.

Navíc v manželství již před sebou nemáte žádné tajnosti čili riziko ztráty soukromí, které s touto možností jde ruku v ruce, je pro vás akceptovatelné. Zatímco v případě nesezdaných párů to tak nutně být nemusí.

Oddělené účty pro nesezdané páry

Těm, kteří sice žijí ve společné domácnosti, ale nemají jeden konkrétní společný účet, protože nejsou sezdaní, se nabízí možnost zřízení oddělených účtů. V takovém případě však k sobě buďte upřímní a informujte se o své finanční situaci. Tím zajistíte, aby oba dva v páru věděli, jestli se na druhého mohou po této stránce spolehnout či nikoliv. Chození kolem horké kaše nebo zatajování skutečnosti vede pouze k hádkám a následnému rozpadu vztahu.

Pokud se rozhodnete pro cestu oddělených účtů, informujte druhého ve vztahu o výši vaší každoměsíční výplaty i o výši výdajů, případně sdílejte výši vašich úspor nebo částku, o jakou můžete svůj stávající finanční polštář navýšit v nadcházejícím čtvrt roce.

Komunikace je stěžejní

Ať už se rozhodnete pro tu či onu cestu, vždycky pamatujte na jedno – komunikace je základ všeho. A to i za předpokladu, že vás bude svádět Razdva půjčka nebo jiný závazek, na který ve vztahu nejste sami.

To, jestli budete všechno platit napůl, nebo jestli si určíte, co konkrétně jeden a co konkrétně druhý uhradí, je ryze na vašich bedrech. Je to výsledek diskuze, kterou při snaze společně hospodařit s penězi povedete určitě.

Každý z partnerů by měl při úvodní konzultaci o společných penězích přiznat, v čem má své slabiny nebo kde se cítí nejistý. Bývají problémem nákupy potravin, při kterých se utrácí víc, než by člověk chtěl? Mají ženy problém s utrácením za oblečení a kupují si i to, co reálně nepotřebují? V takovém případě se nákupy oblečení realizují jenom za přítomnosti muže a o nákupy potravin se postará ten zodpovědnější s nákupním seznamem v ruce.

Pro mnohé je společná správa financí něco nového, proto je komunikace klíčová. Někteří se totiž o finance do jisté doby nestarali vůbec a najednou budou muset obstarávat podstatnou část potřeb, což s sebou útratu ponese.

Seznamte se se vzájemnými představami

Rozhodli jste se pro společné hospodaření s penězi? Opět platí, že ať už si zřídíte společný účet nebo účet oddělený, seznamte se se vzájemnými představami. Právě tady mohou vzniknout první neshody, z nichž však mohou vzejít uspokojivé kompromisy.

Při vysvětlování svých představ nezatajujte vůbec nic. I když si myslíte, že je něco samozřejmého (třeba koupě čerstvého pečiva po odchodu z práce). Tím se vyhnete budoucím nesrovnalostem, jež by vedly k dramatickým hádkám a diskuzím.

Ujasněte si tedy jedno – jaký bude váš přístup k penězům? Přistupujete k nim tak, že „co je moje je i tvoje“, nebo existují po této stránce nějaké limity či hranice, přes které nejede vlak? To platí hlavně v případě, že se rozhodnete pro společný účet. Nezřídka se stalo, že partneři si i přes to zřídili také soukromé účty pro své koníčky nebo zábavu (či jako spořicí záležitost, kdyby náhodou), což ve výsledku spělo jenom k rozpadu vztahu. Ač trval již mnoho let.

Dluhy řešte spolu

V rámci společného hospodaření s penězi pamatujte na to, že dluhy jsou společná záležitost. Půjčka online nemůže být akceptovaná ani o ni nemůžete požádat, pokud o tom druhý neví. To platí hlavně za předpokladu, že už jste v manželství, kdy jsou dluhy společným závazkem.

Ovšem i nesezdaní by se měli navzájem informovat o tom, jestli druhého něco takového nesužuje. A stejně tak by měl váš partner vědět o tom, že něco takového zvažujete.

Společné hospodaření sice znamená společné řešení problémů a vzájemná výpomoc. Ovšem zatajování dluhů před partnerem není cesta a rozhodně se pak nesmíte divit, že se minimálně bude zlobit, až zjistí pravdu.

Zadluženost byste si měli dopředu zjistit hlavně v případě, že se blíží svatba. Pokud na svá bedra nechcete převzít dluhy druhého, není jiná cesta než podpis předmanželské smlouvy.

PR články

Další články autora