Pátek, 2 prosince, 2022
magazin

Šperky s olivínem

Nádherný minerální kámen olivín vás zaujme svou sytě zelenou barvou s mnoha odstíny. Šperky s olivínem jsou velmi zajímavé a mají své kouzlo.

Olivín smaragd křižáků

Tento krásný kámen vzniká v sopečném magmatu, za podmínek, kdy probíhá krystalizace horniny. Jeho příměsí je železo, které je zodpovědné za typickou zelenou barvu. Olivíny jsou sytě zelené, olivové, žlutozelené i černohnědé. Právě tím, že minerál připomínal olivy, byl podle nich také nazván. Další název je peridot, což znamená diamant nebo topazos, podle naleziště, kde se těžil. V oblibě jej měli křižáci, kteří olivín používali ve svých špercích místo dražších smaragdů.

Nejčastěji bývá nacházen na dně moře, kde se setkává vytékající láva z podmořských sopek, se studenou vodou a vznikají procesy, které jsou příznivé tvorbě olivínu. Olivíny nejvyšší kvality se těží na dně Rudého moře. Na světě je však více nalezišť. Na Novém Zélandě, Barmě, Brazílii, Srí Lance, Austrálii, Číně a Egyptě, kde se těží již 5000 let.

V České republice existuje naleziště olivínů u obce Kozákov, kde se v minulosti vytvářel tento krásný minerál v původních sopečných oblastech. Další naleziště leží i v Českém středohoří a Českém ráji. Olivín je nejen kamenem pozemským, ale najdete jej také ve vesmíru. Některé olivíny se našly i na meteoritech.

Vlastnosti olivínu

Olivín propojuje svého nositele s přírodou a celým vesmírem. Je to kámen ochranný. Je dobré jej nosit při sobě na cestách nebo při rozhodování o životních změnách či plánech do budoucna. Šperky s olivínem podporují intuici, kreativitu a empatii. Harmonizuje mysl a zklidňuje podrážděné nervy. Prsten s olivínem se hodí k ženám, které mají rády přírodu a přírodní materiály. Olivín vám dodá sílu a odstraní pocity slabosti i deprese. Je to kámen léčivý, který by neměl chybět na vaší ruce.

Více zajímavých informací se dočtete v našem článku Šperky s olivínem na našem blogu.

PR články

Další články autora