Pátek, 2 prosince, 2022
magazin

Jak pracují horští nosiči? Vstávají ráno ve čtyři

„Kolik kil nesete?“ Zeptá se horského nosiče turista ze Skalice.

„Málo,“ odpoví Vladimír Šmelko, který právě nese na Chatu pod Rysy sud piva a bedničku s lahvemi tvrdého alkoholu.

Podle posledního sčítání turistů vystoupilo na Rysy 1099 lidí ze slovenské a polské strany za jeden den a mnoho z nich se zastavilo i na nejvýše položené chatě ve Vysokých Tatrách.

Horští nosiči by měly co nejvíce spěchat, protože na Chatě pod Rysy je čekají dvě 16-hodinové změny. Vaří, uklízejí, balí i obsluhují. Vlado, jak mu na horách říkají, má před sebou čtyři hodiny šlapání, z Popradského plesa totiž vyrazil jen před malou chvílí.

Rekord vynášky je 125 kilogramů

Vlado vstával ráno o čtvrté a měl šest hodin na to, aby se dostal na horskou chatu. O půl jedenácté už musí mít oblečenou zástěru a vařit čerstvou dávku zelňačky. Denně se připravuje 100 litrů zelňačky, 25 litrů guláše, 20 litrů česnečka a vypije 150 litrů čaje.

Na chatě dělá vedoucího změny a snídal jen jogurt a jednu buchtu, více by mu prý nechutnalo a bylo by to kontraproduktivní. Nést na zádech padesát a více kilogramů je totiž seriózní sportovní výkon a horští nosiči k tomu tak i přistupují. Během vynášky se s nikým nemluví, zbytečně si neutrácejí síly a soustředí se pouze na samotnou vynášku.

Chata pod Rysy je jednou ze čtyř tatranských chat, které ještě zásobují horští nosiči. Jako jedna z posledních vysokohorských chat v Evropě nepotřebuje vrtulník ani lanovku.

„Jsme čistě portýrské chata a nadále jí chceme zůstat. Vrtulník nám nenosí potraviny ani sudy s pivem, vše se nosí na zádech. Velmi nám pomáhají lidé. Personál chaty vynese kolem tří set kilo za den a lidé dvě stě až pět set, „říká Vlado.

Denně je u Popradského plesa připravených pět až deset stavy a platí, že kdo dřív přijde, ten dřív bere. Někteří chodí už před pátou ráno, aby měli jistotu, že se jim vynáška ujde. Bývají připraveny věci jako sud kofoly, mléko, zelí či brambory.

Na chatu chodí každý den i tři nosiči a střídají se v třídenních cyklech. Dva dny dělají, jeden den mají volno. Dohromady jsou devět a na víkendy přicházejí pomáhat i dobrovolníci.

Každý z nich musí zdolat 4,5-kilometrovou trasu s převýšením 750 metrů a přejít přes náročnou pasáž po žebřících. Nosičem to zabírá dvě až čtyři hodiny, závisí na nákladu.

Na zádech nosí 60 až 90 kilogramů, v některých případech i více než 100. Rekord dlouhodobě držel chatař Viktor Beránek, který v roce 2003 na Chatu pod Rysy vynesl 122,5 kilogramu nákladu. V roce 2018 ho však překonal 32letý Polák Jakub Kaczmarek, když na chatu vynesl 125 kilogramů.

„Velké váhy se běžně nenosí. Vyneseš to jednou za život a pak už nikdy víc. Kdo však vynese 100 kilo, ten už je dobrý nosič, „popisuje Vlado.

On si běžně nakládá do 90 kil a rekord má na úrovni 108 kilogramů. Pokusit se o jeho zdolání není jednoduché, protože sezóna na Chatě pod Rysy trvá čtyři a půl měsíce. Konkrétně od 15. června do 31. října a v úvodu začínají s nižšími váhami. Zatímco si troufnou vynést více než sto kilogramů, sezóna může být již na konci.

„V roce 2019 bych vynesl i víc, ale při 108-čce se mi polámala krosna a více se naložit nedalo. Pak si třeba na novou kros zvyknout a nedá se s ní okamžitě nosit původní váhy. Čili o případné zdolání svého maxima se pokusím až později, „říká Vlado a dodává, což je při vynáška nejnáročnější.

„Odírá se nám lopatky a bolí celá záda. Nejvíce však dostanou zabrat stehna a lýtka, protože v jedné pasáži stojíme na špičkách a celý náklad a vlastní váhu držíme pouze na prstech jedné nohy, „vysvětluje.

PR články

Další články autora