Pátek, 2 prosince, 2022
magazin

Nositelé Nobelovy ceny pomáhají vědě

Eset a jeho nadace už druhý rok oceňují vědecké osobnosti. Jeden z příkladů zodpovědného podnikání, za které můžete hlasovat v ceně veřejnosti.

Cena veřejnosti Via Bona Slovakia: Komu dáte hlas?
Kliknutím na vybrané jméno v anketě uvedené na začátku článku odevzdáte hlas svému favoritovi. Představení všech nominovaných finalistů naleznete zde.

Při výzvě Řekněte jméno alespoň jedné osobnosti současné české vědy, většina z nás marně loví v paměti. Jen málokdo přitom pochybuje o významu a přínosu vědy pro společnost.

Společnost Eset, která působí v oblasti IT bezpečnosti, se loni rozhodla otevřít veřejnosti dveře právě do tohoto světa a přes Eset Science Award ocenila vědecké osobnosti.

Na čele hodnotící komise stojí vždy nositel Nobelovy ceny a také tímto způsobem pomáhá ke zviditelnění české vědy.

„Na začátku projektu jsme v únoru 2019 s agenturou 2Muse zrealizovali průzkum o stavu vnímání vědy a vědců na Slovensku,“ vysvětluje CSR manažerka firmy Lucia Marková.

A přestože devět z deseti dotázaných uznalo, že věda je nesmírně důležitá pro rozvoj a prosperitu společnosti, zhruba jen každý desátý si vzpomněl na jméno konkrétní vědecké osobnosti ze Slovenska.

„Dvě třetiny dotázaných si v té době nezmínili ani na žádný relevantní slovenský vědecký úspěch,“ dodala Lucie Marková.

Ocenit i zviditelnit
Právě proto přišla nadace Eset před rokem s myšlenkou oceňovat vědců a tím je zviditelnit před slovenský publikem. Jedním z cílů bylo odkrýt svět vědy, popularizovat ji, a ukázat vzory z vědeckého prostředí.

Navíc stále platí, že Slovensku stále unikají mozky – vzdělaní lidé odcházejí dělat vědu a výzkum do zahraničí, kde na to mají příznivější podmínky.

„Velkou výzvou prvního ročníku bylo etablovat ve vědecké obci a veřejnosti ocenění Eset Science Award, které má transparentní kritéria a mezinárodní rozměr,“ zpřesňuje Lucia Marková.

V prvním roce představila nadace Eset prvních tří laureátů, dvou ve vědeckých a jednoho v pedagogické kategorii.

V tomto roce pandemie koronavirus obrátila větší pozornost na vědu a vědců. Pro šíření onemocnění se však druhý ročník musel v říjnu uskutečnit online.

PR články

Další články autora