Čtvrtek, 18 dubna, 2024
magazin

Pandemie, selhání Facebooku a zlatý věk her

Pandemie a technologie

To, jak moc jsme jako společnost nezvládli pomoc školám při přechodu na vzdálené vyučování je jedno z největších selhání, jaké jsme na rozhraní technologií a společnosti udělali. Jistě, nezvládnutá komunikace a chaotické Lockdown, které přinášejí zbytečné oběti na životech jsou bezprostřední a také větší tragédií.

Chybějící technická pomoc pro učitele a žáky, z nichž mnozí už deset měsíců nemají téměř žádný přístup ke vzdělání je problém, který jsme měli řešit už před půl rokem. Stálo by to peníze a snahu, ale náklady by byly řádově menší než škody, které rok bez řádného vzdělání napáchá na generaci dětí, které již tak začínali závody za úspěchem s velkým handicapem.

Dát každému dítěti do rukou aspoň levný tablet a internetové připojení během vyučovacích hodin, či nachystat pro učitele návody a podporu při online výuce neměla být pro zemi v Evropě nedosažitelná meta. Přesto nevydalo. Následky budeme splácet následující desetiletí.

Záplata funguje, práce ještě ne tak docela

Další výzvou bude vymyslet, jak budou firmy dlouhodobě fungovat, pokud bude většina jejich pracovní síly dělat z domu. Ukázalo se, že pro část firem bylo překvapivě snadné přesunout lidi na téměř výhradně domácí práci. Takto dokázali fungovat měsíce a v principu prodloužit fungování.

Technologické firmy dokázali vydávat nové produkty a nadnárodní korporace se nezhroutily pod nahromaděnou vnitřní byrokracií.

Problém může nastat v momentě, kdy budou firmy potřebovat inovace. Dokončovat rozjeté se opravdu dá přes videoporady a email. Problém může nastat když budou firmy potřebovat inovace. Nové nápady a inovace často vznikají z neformálních kontaktů či drobné spolupráce, která mnohem jednodušší vzniká ve fyzickém prostoru. Zatím nemáme dobré postupy nebo nástroje, které by ji podněcovaly iv prostředí, kdy si každý člověk ve vlastní bublině provádí vlastní práci.

Sociální sítě a demokracie

Ta debata běží už léta. Uplynulý rok ale poměrně jasně ukázal, že obchodní model sociálních sítí je téměř jistě nekompatibilní se zdravou demokratickou společností.

Platformy systematicky odměňují lidi, kteří ženou úroveň veřejné či politické debaty za hranu. V prostředí, kdy jsou mnohé praktickým monopolem není velká naděje na to, že by náprava přišla zevnitř. Na člověka, který vymyslí jak umravnit sociální sítě, aniž zdevastoval jejich přínos pro společnost čeká nobelovka za ekonomii. Nebo možná i za mír.

PR články

Další články autora