Pátek, 2 prosince, 2022
magazin

Nejistota bude přetrvávat. Jako ekonomika zvládne nový rok?

NBS a analytici jsou opatrní optimisté.

Říct, jak bude ekonomika na Slovensku vypadat v roce 2021, je pověstným věštěním z křišťálové koule. Do vývoje vstupuje množství proměnných i nepředvídatelné události s velkým rozsahem, které experti označují jako černá labuť.

V roce 2020 jí byla globální pandemie nového koronavirus, kterou ještě koncem roku 2019 nikdo nečekal. Aktuálně by už její efekt neměl být šokový. Naopak, její negativní účinek by se s rostoucí vakcinací populace mohl postupně vytrácet.

Co tedy od nadcházejících měsíců očekávají slovenské autority? INDEX shrnuje sedm nejdůležitějších rizik, se kterými se naše ekonomika musí poprat.

  1. Nejistota bude přetrvávat

Národní banka Slovenska (NBS) v zimní predikci kromě šíření pandemie poukazuje na otázku načasování a efektivity vakcinace. „Od pandemie budeme mít konečně klid až tehdy, když se dá očkovat dostatečně široká masa obyvatelstva u nás i v zahraničí,“ tvrdí guvernér NBS Peter Kažimír.

Protipandemické omezení tak zůstanou součástí života až do začátku roku 2022, ačkoli stále menší míře. Restaurace, hotely, divadla a sportoviště si zcela nevydýchají, dokud nebude hrozba obnovení šíření nákazy zažehnána.

Od léta bychom si mohli užívat svobodu v takové míře, jak jsme ji nezažívalo od začátku pandemie, ale stále to nebude jako před jejím vypuknutím.

V ekonomice přetrvá nejistota, která bude tlumit investiční aktivitu na Slovensku i v zahraničí. Domácnosti budou mít tendenci být opatrnější při utrácení, i když pokles spotřeby by neměl být výrazný. Zkušenosti z minulých měsíců dokazují, že Slováci spoří v nižší míře než v jiných zemích.

PR články

Další články autora