Pátek, 2 prosince, 2022
magazin

Věda ukázala, jakých pět dovedností potřebujete k úspěchu

Dovednosti nemusíte mít vrozené, dají se naučit.

Ve vyšším věku by chtěl každý být zdravý, mít dostatek peněz, necítit se osaměle a být úspěšný.

I když to zní jako téma pro brakové lifestylové magazíny, vážně se jí zabývali seriózní vědci. Cosi jako návod na úspěšné přežití života dokonce zveřejnili v prestižním odborném žurnálu PNAS.

Studie na 8 tisíc dobrovolnících naznačuje, že cestu za úspěšným životem sice musíte začít v mládí, ale pomůže k ní pět důležitých životních dovedností, které se lze naučit během celého života.

„Podpora a udržování těchto dovedností v dospělosti může být důležité pro zdraví a blahobyt ve starším věku,“ zdůraznil pro Psychology Today autor výzkumu Andrew Steptoe.

Jaké to tedy jsou?

  1. Emoční stabilita

Pokud si iv stresujících podmínkách dokážete udržet emoce pod kontrolou, být klidní a bez napětí, je to první krok k úspěšnému životu.

Emoční rovnováha funguje jako jakýsi regulátor života: zajistí, že nejste falešně optimističtí, neobětuje se na úkor sebe a naopak nesnažíte se ovládat jiných.

Pokud se necítíte emocionální stabilní, tuto dovednost lze taktéž nabýt. Jedna studie ukázala, že lidé, kteří meditují a jsou všímaví vůči přítomnosti, vědí své emoce lépe kontrolovat. V pozdějším životě zase při zvládání stresu pomáhá, pokud se stresujícím situacím vystavíte co nejdříve v mladé dospělosti.

  1. Vytrvalost

Odhodláni a rozhodní lidé jdou za svým cílem. Pokud objeví nějakou překážku, pokoušejí se ji obejít. Pro odhodlanost však člověk potřebuje motivaci – pokud ji nemáte, můžete si ji přivolat.

PR články

Další články autora