Pátek, 2 prosince, 2022
magazin

Proaktivní a reaktivní monitoring – kde je využijete

Věděli jste, že serverový výpadek stojí průměrnou firmu 260 000 dolarů za hodinu? To je více než 5 milionů korun! Datová centra a IT systémy jsou srdcem současného podnikání, a když vás výpadek zastihne nepřipravené, hodně se prodraží. Naštěstí se dá přetížení systému předcházet pomocí IT monitoringu. Co to IT monitoring je? Jaké existují druhy? A hlavně – hodí se i pro vás?

Čas jsou peníze… doslova!

Serverovým výpadkům se nedá zcela předejít. Můžete ale přijmout celou řadu opatření, která je výrazně omezí. Jedním z nejdůležitějších je funkční IT monitoring, tedy speciální software (a taky vyškolený IT tým), který se o vaše servery stará. Existují dva způsoby monitorování, které lze využít:

  • reaktivní IT monitoring
  • proaktivní IT monitoring

Akce a reakce – v čem se liší?

Ačkoliv jsou slova podobná, mají zásadně odlišný význam! Podívejme se na srovnání obou systémů podle ceny, účinnosti a dalších faktorů:

Reaktivní IT monitoring

Reaktivní IT monitoring se zaměřuje na sběr tvrdých dat. Spouští se vlastně až poté, co nastane problém. Pomáhá vašemu týmu analyzovat situaci a zjistit, co je vlastně špatně. IT technici následně vymýšlejí nejlepší postup. Reaktivní monitorovací software je cenově dostupný a relativně jednoduchý na implementaci do už fungujících systémů. Nezajišťuje však prevenci před možnými výpadky!

Proaktivní IT monitoring

Pokud je pro vaše podnikání kritické, aby výpadků bylo co nejméně, můžete si zařídit ještě nadstavbu formou proaktivního IT monitoringu. Ten pracuje s daty, která nasbíral reaktivní monitoring a analyzuje, jak se vaše servery chovaly těsně před katastrofou. Když se tak někdy začnou chovat znovu, proaktivní systém vás včas varuje a dalšímu incidentu můžete předejít. 

Pro takovou analýzu je ale třeba zpracovat obrovské množství nasbíraných dat. To trvá dlouho a stojí spoustu peněz, navíc programy na bázi proaktivního monitoringu stojí na principu AI a machinelearningu. Zavádění, programování a provozování těchto systémů je drahé a časově náročné. A to ani nemluvíme o IT technicích, kteří se o to všechno musejí starat.

Outsourcovat?

Pro střední a menší firmy je pokročilý IT monitoring těžko dostupný, protože si ho prostě nemohou dovolit. Existuje ale řešení – můžete celou službu outsourcovat. Cloudoví poskytovatelé dnes kromě běžného úložiště nabízejí i celou řadu dalších služeb, mezi nimi právě IT monitoring. A protože vše běží v cloudu, odpadá starost s nároky na výpočetní kapacitu a velký IT tým. O vše se postará váš poskytovatel a celé monitorování probíhá na dálku. Průměrně vyjde využití cloudu oproti vlastnímu datovému centru až o 30 % levněji.

Vyplatí se to!

Slovo downtime (výpadek) je noční můrou každého podnikatele, který pracuje s IT systémy. IT monitoring vám může vrátit klidné spaní. Díky cloudovému řešení je nyní proaktivní monitoring dostupný i pro malé firmy; efektivně, přehledně a hlavně levně. Zapojte ho i do svého podnikání. 

Meta popisek:

Co se stane, když vaše IT systémy zkolabují? A jak tomu předejít? Přečtěte si o metodách proaktivního a reaktivního IT monitoringu.

PR články

Další články autora