Pátek, 2 prosince, 2022
magazin

Daňováci se zaměří v tomto roce i na odměňování poctivých firem

Pomoci by měl i nový index daňové spolehlivosti.
Kromě kontrol a sankcí za krácení daní se finanční zpráva (FS) v příštím roce více zaměří i na podporu poctivých podnikatelů. Pomoci v naplnění tohoto záměru by měl i nový index daňové spolehlivosti, který FS připravuje.

Ten by měl být otevřený a transparentní, řekl TASR nový prezident FS Jiří Zezulka. Výhody by podnikatelé měli pocítit například při daňových kontrolách či rychlosti vracení nadměrných odpočtů.

„Nemůžeme v žádném případě zapomínat na nástroj dobrovolného plnění daňových povinností. Musíme začít nabízet poctivým podnikatelům bonusy, pro které se jim vyplatí platit daně. Myslím tím bonus v podobě přístupu k podnikateli,“ uvedl Zezulka.

Takovým bonusem by mohlo být například rychlejší zvracení nadměrných odpočtů či lepší podmínky při ospravedlnění případných sankcí. Výsledkem nových motivačních programů, které v současnosti FS připravuje, bude podle jejího prezidenta posílení boje proti daňovým únikům, zvýšení efektivity daňových kontrol a v konečném důsledku i zlepšení výběru daní.

Zezulka nastoupil do funkce počátkem prosince minulého roku. Za hlavní roli pro FS označil zmenšení mezery ve výběru daní, a to nejen nepřímých, ale například i daně z příjmu právnických osob.

Slovensko má v současnosti daňovou mezeru ve výběru daně z přidané hodnoty (DPH) ve výši přibližně 16,6%, zatímco průměr EU je deset procent. Dalším úkolem nového prezidenta je zlepšení pověsti FS.

PR články

Další články autora