Pátek, 2 prosince, 2022
magazin

Nový výpočet dovolené či sdílené pracovní místo

Dle novely zákoníku práce se nově dovolená bude počítat podle odpracovaných hodin. Zároveň tato novela přináší institut sdílených pracovních míst. Další změny se týkají například doručování, kde se nově objeví tzv. fikce doručení. To by mělo výrazně zjednodušit proces doručování a také by se tím mělo předejít případným soudním sporům.

Dovolená bude nyní více spravedlivá

Dříve platilo, že dovolená se počítá podle odpracovaných dnů. Podle novely zákoníku práce se ale místo toho nově bude dovolená počítat podle odpracovaných hodin. Zaměstnanec bude mít právo vzít si dovolenou za kalendářní rok, pokud odpracuje u zaměstnavatele – recenze firem – 52 týdnů. Pokud zaměstnanci takové právo nevznikne, ale odpracoval minimálně čtyři týdny, získá právo na poměrnou část. Ta se počítá jako jedna dvaapadesátina stanovené týdenní pracovní doby, která se vynásobí roční výměrou dovolené. Toto rozdělení místo dnů na hodiny je tedy daleko spravedlivější. Dovolená tak bude vázána na týdenní pracovní dobu. Tím pádem se na dovolené odrazí i různé typy snížených úvazků. Klasická doba dovolené ve sféře podnikatelů zůstává pořád čtyřtýdenní. Pro tuto lhůtu existoval pozměňovací návrh, který obhajoval prodloužení na týdnů pět. Ten však neprošel.

Nově se také objeví sdílená pracovní místa

Sdílená pracovní místa nabídnou zaměstnancům větší flexibilitu. Vzorem pro tento institut se stalo Německo. Umožňuje pro dva či více zaměstnanců, kteří mají stejný druh práce, aby si rozvrhli pracovní dobu podle sebe. To jim umožňuje pohodlně skloubit pracovní život s osobním, říká Ludmila Šťastná ze společnosti 123jobs Media, provozovatele náborových hodnotících aplikací.

PR články

Další články autora