Pátek, 2 prosince, 2022
magazin

Žáci se šikanovali, dnes si pomáhají. Pomohlo sedm kroků

Juraje Oravce v davu jen tak nepřehlédnete. Od běžných lidí ho odděluje živá jiskra v očích, která dnes mnohým mladým chybí. Je to chuť něco změnit.

Tvrdí, že pokud chceme změnu, nemůžeme čekat, že ji za nás udělá někdo jiný. Nemůžeme čekat, že přijde z ministerstva nebo se o ni postarají politici.

Musíme začít od sebe. I proto je dnes v roli manažera projektu Zelená škola, jehož cílem je reforma školství přes témata životního prostředí a začíná již v učitelském sboru.

S Jurajem Oravce se setkáváme v Speciální základní škole v Banské Štiavnici. Jako jedna z více škol se pustila do reformy školství prostřednictvím změny vztahu učitele a žáka. I o tom je totiž program Zelená škola. Přistupovat k formě vyučování jinak. Program je realizován CEEV Pryskyřice a školy neuzavírá v osobitém světě, ale právě naopak, otevírá je veřejnosti i světu.


Žáci si více pomáhají, dokonce i starší mladším a propuklo vrstevnice vzdělávání. Za dva roky se vylepšila klima ve škole i v kolektivu.

EDUARD gemz, UČITEL

„Tato škola je jedna z mnoha, které již oficiálně získaly certifikát Zelená škola,“ vysvětluje Oravec, když nám podává ruku při vstupu do sborovny.

Škola je na první pohled jiná od běžných. Děti zde pobíhají v přátelském prostředí, učitelů berou jako partnery a jak říká učitel a koordinátor projektu na škole Eduard Gemza, je to i výsledek zapojení do projektu, který na škole běží od roku 2015.

„Už po prvním roce jsme si všimli, že projekt stmelil pedagogický i dětský kolektiv. Děti navštívili zastupitelstvo a šli jsme na Krajský úřad i Krajský památkový úřad, díky čemuž si žáci mohli podívat, jak věci fungují v praxi. Začali řešit věci jako dospělí, což jim dodalo sílu, sebevědomí i praktické dovednosti. Také si více pomáhají, dokonce i starší mladším a propuklo vrstevnice vzdělávání. Za dva roky se vylepšila klima ve škole iv kolektivu, „říká Gemza během toho, jak si sedáme do třídy.

Následně Juraj Oravec rozpovídal příběh o sobě i Zelené školy, která dnes roste po celém Slovensku a k lepšímu již změnila více než 500 škol. V tomto roce jich je v projektu zapojeno 350 a každý rok se k nim připojí několik desítek dalších.

PR články

Další články autora