Pátek, 29 března, 2024
magazin

V Africe vstoupila v platnost největší zóna volného obchodu na světě

Plná implementace dohody potrvá ještě několik let.
Nástupem roku 2021 vstoupila v platnost dohoda o Africké kontinentální zóně volného obchodu (AfCFTA).

Spuštění největší zóny volného obchodu na světě z pohledu počtu zemí se očekávalo o půl roku dříve, pandemie nového koronavirus ho však posunula.

Ekonomové upozorňují, že odstartování zóny volného obchodu je do velké míry symbolické a plná implementace dohody potrvá ještě několik let.

Koronavirus způsobil odklad

Jak uvedla agentura Reuters, AfCFTA bude zahrnovat trh v hodnotě 3,4 bilionu USD (2,77 bilionu korun) s 1,3 miliardou obyvatel.

Původně se počítalo s jejím spuštěním od 1. července 2020, pandemie nového koronavirus však znemožnila osobní jednání, což vedlo k odkladu celého projektu.

Na druhé straně, jak řekl Silver Ojakol ze sekretariátu AfCFTA, koronavirus proces podpořil. „Viděli jsme jako pandemie nového koronavirus zasáhla naše ekonomiky tím, že narušila dovoz mnohých zboží. To zvýšilo ochotu politiků posílit integraci afrických států,“ uvedl Ojakol.

Skutečná práce začíná až nyní

Rámcovou dohodu AfCFTA schválili z 55 afrických zemí téměř všechny, výjimkou je Eritrea. Zároveň ji 34 afrických států ratifikovalo.

Podle odhadů Světové banky by posílení vzájemného obchodu mezi africkými zeměmi mohlo dostat desítky milionů lidí na kontinentu do 15 let z chudoby.

Aby byl projekt úspěšný, bude třeba odstranit velký počet překážek – od rozsáhlé byrokracie přes slabou infrastrukturu až po silný protekcionismus ze strany některých států.

Podle W. Gyudea Moorea, bývalého liberijského ministra veřejných prací, který v současnosti působí v Centru pro globální rozvoj, nicméně skutečná práce začne až teď. Jak uvedl, je to proces na několik desetiletí.

Zrušit by se měla většina cel

Dohoda počítá s postupným zrušením až 90 procent dovozních cel. V případě ekonomicky rozvinutějších zemí do pěti let a v případě slabších ekonomik do 10 let, uvedla agentura Reuters.

Dalších 7 procent produktů považovaných za citlivé dostane na zrušení cel delší čas a na seznamu výjimek by tak měly být pouze 3 procenta produktů.

Stoupenci AfCFTA jsou přesvědčeni, že navzdory potížím, s nimiž se počítá, už první kroky v provádění dohody o volném obchodu umožní v příštích letech výrazně zvýšit vzájemný obchod v Africe.

PR články

Další články autora