Pátek, 2 prosince, 2022
magazin

Cena bitcoinu poprvé překonala hranici 30 tisíc dolarů

Za rok se cena bitcoinu zvýšila o více než tři sta procent.
Cena bitcoinu poprvé překonala hranici 30 tisíc dolarů, ukazují záznamy burzy CoinDesk. Za rok se cena zvýšila o více než tři sta procent. Před 15:00 SEČ se první decentralizovaná kryptoměna svět prodávala za 31 220 dolarů, což byl oproti předchozímu dnňu nárůst o více než šest procent.

Posilování nejstarší a nejznámější kryptoměna vyráží dech. Na začátku roku 2020 se Bitcoin prodával přibližně po 8000 USD, pak, během první vlny pandemie nového koronavirus, padla jeho cena pod 4000 USD.

Později se začalo pomalé posilování, které se na podzim 2020 prudce zrychlilo. Od konce září jeho hodnota stoupla už více než o 20 000 USD nebo 190%.

Bitcoin je tržním podílem téměř 70% s výrazným odstupem největší digitální měnou. Experti odhadují, že jeho tržní kapitalizace činí 550 miliard USD.

Není zcela jasné, jaká je bezprostřední příčina růstu ceny bitcoinu v novém roce. Za jeho posilováním v minulém roce bylo několik faktorů. Za nejdůležitější se považuje zvýšení jeho akceptace mezi investory. K tomu velkou měrou přispěla platební služba PayPal, která chce svým uživatelům umožnit platby digitálními jmény.

Dalším faktorem byl nárůst poptávky ze strany institucionálních investorů, kteří nakupují Bitcoin jako jistotu proti inflaci, podobně jako zlato. Důvodem jsou bezprecedentní fiskální a monetární stimuly na podporu ekonomik během pandemie nového koronavirus.

Experti však varují před rizikem extrémního kolísání kurzu bitcoinu. Před třemi lety se jeho cena v průběhu krátkého času propadla přibližně o 70%.

PR články

Další články autora