Pátek, 2 prosince, 2022
magazin

Telekom spustil 5G síť

V testovacím provozu má síť i O2.
Mobilní operátor Slovak Telekom ve čtvrtek 10. prosince spustil v Bratislavě svoji 5G síť. Na začátku je plně pokryto osm městských částí – Petržalka, Ružinov, Nové Město, Trnávka, Vajnory, Vrakuňa, Podunajské Biskupice a Devínska Nová Ves.

V budoucnu plánuje rozšiřování do dalších městských částí hlavního města a později postupně do dalších míst po celém Slovensku. Rozsah 5G sítě je podobný, jako měl Telekom před sedmi lety při spouštění 4G sítě.

Firma provozuje svou 5G síť na frekvenci 2100 MHz v kombinaci s dostupnými LTE pásmy. Přestože je teoretická přenosová rychlost až 1150 Mbps, tak reálně by uživatelé měli na podporovaných zařízeních stahovat rychlostí 300 až 600 Mbps.

Pro využívání 5G připojení musíte být zákazníkem Telekomu, mít kompatibilní SIM kartu (stačí aktuální 4G) a třeba používat jeden z podporovaných smartphonů. Těch je zatím jen 12, ale postupně budou přibývat i další modely.

Zatím můžete 5G síť využít s:

celou sérií iPhone 12,
modely série Galaxy Note20,
Galaxy S20 Ultra 5G,
Huawei P40 Pro a Mate 40 Pro,
OnePlus 8T a
Xiaomi Mi 10T Lite a Pro.
Aktuálně má v testovacím provozu 5G síť O2 a 4ka, Orange ji plánuje spustit v Bratislavě v dubnu příštího roku, slibuje reálnou rychlost až 800 Mbps.

PR články

Další články autora