Reforma může ochromit zdravotnictví.
Příkladem může být vyučený obráběč kovů ze Slovenska. Má maturitu, a přestože angličtinu dobře neovládá, dostal nabídku pracovat ve Velké Británii, kde by vydělal 25 tisíc liber (přibližně 29 800 eur) ročně.
V uplynulém roce by se ještě za prací do Spojeného království přestěhovat mohl. Od 1. ledna 2021 by už pracovní víza nedostal.
Konec levné pracovní síly z Evropy
Po odchodu Británie z Evropské unie začalo na ostrově platit takzvané přechodné období. To skončilo 31. prosince 2020.
Vláda britského premiéra Borise Johnsona předem avizovala, že po tomto dni již bude Británie dbát na to, aby přijímala pouze kvalifikovaných odborníků či migrantů-specialistů v nedostatkových oborech.
„Naše ekonomika se musí přestat spoléhat na levnou pracovní sílu z Evropy (…). Zaměstnavatelé se budou muset přizpůsobit, „uvádělo se v návrhu vládní imigrační reformy.

Podle této reformy bude britská vláda každého ekonomického migranta bodovat, aby se ukázalo, zda je vhodným adeptem na práci v Británii.
Johnsonův kabinet představil nový bodovací systém v polovině února 2020, přičemž reforma okamžitě čelila tvrdé kritice. Nelíbila se opozičním labouristům ani zaměstnavatelům, kteří spoléhají na migrantů například ze zemí Střední Evropy.
Deník SME se spojil s více Slováky, kterým se v Británii podařilo uchytit a po čase získat lepší práci. Z pohledu vlády tak nezůstaly „levnou pracovní silou“. Zdůrazňují přitom, že pokud by bodovací systém platil už v době jejich příjezdu, do Británie by se vůbec nedostali.