Pátek, 2 prosince, 2022
magazin

Ztratí platební karty smysl? Apple pay používají desítky tisíc Slováků

Kde jsou ty časy, kdy byly mobilní telefony určené výhradně k telefonování? A kde je ta doba, kdy se citlivé informace nedaly ukrást přes telefon? Přesto smartphony nabízejí výrazně více užitku a nebezpečné jsou jen do té míry, do jaké jim to dovolíte.


Pokud vám někdo ukradne smartphone s aktivním Apple Pay, bez PIN kódu, otisku prstu nebo skenování obličeje nemůže platbu provést.

LUKÁŠ Štefanko, ESET

K seznamu kontaktů do telefonů postupně přibyly e-maily, připojení na internet i kvalitní fotoaparát, až se staly vhodnými na komunikaci, zábavu i práci. Přesto jim stále něco chybělo a byli jen jakýmsi doplňkem každodenního života. Změnilo se to až tím, jak do nich přibyly platební nástroje.

Díky technologiím Apple Pay a Google Pay už s sebou nemusíme nosit hotovost ani platební kartu, smysl dokonce přestala dávat i samotná peněženka.

Stačí mobilní telefon nebo hodinky, které podporují operační systém iOS a můžete platit. Možná to působí jako zbytečná vychytávka, dokud si neuvědomíte, že peněženku si zapomínáme mnohem častěji než mobil. Jak je to však s mobilními platbami v případě bezpečnosti? Není třeba se jich bát?

První tři týdny od spuštění Apple Pay

„Kdo si jednou vyzkouší zaplatit mobilem, pochopí všechny výhody. Je to rychlé i pohodlné, navíc bezpečnější než placení kartou, „říká Zdeněk Románek, člen představenstva České spořitelny zodpovědný za retailové bankovnictví.

Obecně platné standardy bezpečnosti

vyhněte se návštěvám pochybných webových stránek,
minimalizujte použití veřejných wifi přístupových bodů,
neklikejte na každou adresu, která vám přijde od neznámého odesílatele,
nesnažte se otevírat přílohy v nevyžádaných zprávách,
nepodceňujte tvorbu hesel.
Apple Pay využívá ke komunikaci s platebním terminálem technologii NFC, čili bezkontaktní přenos dat na krátké vzdálenosti. Platební údaje si šifruje samostatně. Apple tak nesbírá údaje o žádných kartách, jejich iPhony jsou při placení jen obyčejným telefonem.

„Ke každé platbě vzniká specifické číslo, které se dočasně uloží v zařízení. Díky tomu uživatel neplatí přímo přes fyzickou kartu, ale přes její tokenizovanú verzi v zařízení. Všimnout si to můžete na Bločky, na kterých je poslední čtyřčíslí jiné než číslo samotné karty, „vysvětluje bezpečnostní expert České spořitelny Dušan Petričko.

Apple Pay zkombinovalo jednoduchost a bezpečnost plateb, přičemž umožňuje mít v jedné aplikaci několik karet. A to nejen na Slovensku, ale i v zahraničí.

„Ukazuje se, že Slováci mají rádi technologické novinky a využívají je v maximální míře. Proto jsme se rozhodli spustit je hned, jak to bylo možné, podobně jako u Google Pay, „říká Románek.

Potvrzují to i čísla České spořitelny. Za první tři týdny od spuštění si Apple Pay aktivovalo přes 22 tisíc lidí.

„Už po prvních dnech používání vidíme na našich klientech, že je to obrovská změna v komfortu denního bankovnictví. O službu je enormní zájem, „dodává Románek.

PR články

Další články autora