Pátek, 2 prosince, 2022
magazin

Google vydal Android 11. Co nový systém přináší?

Nová verze přináší i více bezpečnosti.

Google tento týden vydal novou, jedenáctou verzi operačního systému Android.

Uživatelům má usnadnit přístup k množství funkcí, které jejich smartphone dokáže a které jsou důležité.

Mezi největší změny patří zjednodušené nakládání s různými konverzacemi, ovládací prvky či nastavení soukromí a bezpečnosti.

Android 11 je již nyní (nebo bude v nejbližších dnech) zdarma dostupný pro vybrané smartphony, například Pixel 2 a vyšší či Xiaomi Mi 10.

Další zařízení by měly aktualizaci dostat v následujících měsících.

Veškerá komunikace pohromadě

Pro mnohé lidi je smartphone hlavně nástrojem komunikace s přáteli a blízkými pomocí různých aplikací jako jsou Zprávy, Messenger od Facebooku či Whatsapp.

Jaké smartphony mohou přejít na nový systém

Google: Pixel 2 a novější
OnePlus: 8 a 8 Pro
OPPO: Find X2 a X2 Pro, Reno3 a Reno3 Pro
Realm: X50 Pro
Xiaomi: Mi 10 a Mi 10 Pro, Poco F2 Pro
Pro zařízení od dalších výrobců bude aktualizace dostupná později.

Google se proto v nové verzi operačního systému rozhodl zjednodušit k nim přístup. Po novém bude veškerá komunikace z různých appiek sdružovat na jednom místě zvaném Konverzace v oznamovací liště, aby vám nic neuniklo.

Jednotlivou komunikaci s lidmi si také můžete seřadit podle priority.

Ostatní oznámení budou rozděleny do dvou kategorií, a to Alerting pro další upozornění týkající se například systému a Silent pro ztišeny notifikace, které nejsou až tak důležité.

Novinkou jsou i Bubliny, které se podobají chatů hlavičky ve facebookovém Messenger. Funkce umožní odpovědět na jakoukoliv komunikaci okamžitě a aniž by bylo nutné přepínat aplikace.

Drobným bonusem je i vestavěná možnost nahrávat dění na obrazovce i vše, co zachytí mikrofon. Už tedy nemusíte stahovat samostatné appky, které by plnily tyto funkce.

Více bezpečnosti a soukromí

Malou změnou prošel i mediální přehrávač, který se stal součástí rychlých nastavení v oznamovací liště. Po novém umožní na jednom místě pomocí smartphonu ovládat všechna připojená mediální zařízení, přičemž přehrávanou hudbu můžete mezi nimi rychle přepínat.

Pokud používáte aplikaci Android Auto na propojení vašeho vozidla s telefonem, nyní tak už můžete udělat i bezdrátově.

Pro uživatele moudrých technologií v domácnosti zas Google v novém Androidu umožnil ovládat například žárovky, termostat a jiné přístroje bez nutnosti spouštět více aplikací. Stačí podržet tlačítko na vypnutí telefonu a nastavení se spustí na obrazovce na jednom místě.

Android 11 přináší uživatelům další možnosti pro zvýšení soukromí a bezpečnosti.

Pokud jste nepoužívali aplikaci delší čas, systém její zruší povolení například k poloze. Opět povolit přístup je samozřejmě možné. Uživatel se také může rozhodnout, zda vybrané aplikaci povolí přístup například ke kameře natrvalo, nebo jen ve vybrané chvíli, přičemž po vypnutí aplikace systém povolení zruší.

Ačkoliv takto musí uživatel občas povolení potvrdit, ve svých rukou má více kontroly a větší jistotu, že appky nebude potají shromažďovat nechtěné informace.

PR články

Další články autora